Inicjatywa Społeczna „Białołęka Jest Jedna” powstała w połowie 2010 roku, po wielu miesiącach bardziej lub mniej skutecznych indywidualnych działań mających na celu poprawienie jakości życia na warszawskiej Białołęce. Jesteśmy niezależni od wszelkich partii politycznych, stowarzyszeń i organizacji. W kręgu naszych zainteresowań są kwestie praktyczne; chcemy zajmować się tym, co codziennie utrudnia życie mieszkańcom Białołęki a co można i trzeba poprawić. Poza tym chcemy odkrywać historię tej części miasta, przyjrzeć się okolicy, poznać ludzi tu mieszkających dziś i w przeszłości.

Białołęka jest wielką i stosunkowo bogatą dzielnicą. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zmieniła się praktycznie nie do poznania. Ale mimo to jest jeszcze wiele do zrobienia. Wyznaczyliśmy sobie dwa cele. W skali ogólnowarszawskiej promować Białołękę, w skali białołęckiej dbać o sprawy rejonów wymagających największych inwestycji.

Białołęka jest jedna i powinna rozwijać się równomiernie.
Dla dobra wszystkich jej mieszkańców.


poniedziałek, 13 grudnia 2010

Inwestycje - 2003-2014 - Podsumowanie

Publikujemy ostatnie mapy z cyklu "Inwestycje na Białołęce". Podstawowym źródłem danych były miejskie Wieloletnie Programy Inwestycyjne na lata 2003-2014 (chociaż niektóre zadania będą realizowane jeszcze później). Prezentowane poniżej wyniki są sumą zrealizowanych i planowanych inwestycji w najważniejszych według nas obszarach, tj. edukacji, opiece medycznej, kulturze, sporcie i rekreacji oraz budownictwie dróg i ich oświetlenia.

Przyjęliśmy podział dzielnicy na obszary urbanistyczne, tzw. Miejski System Informacji. Uznaliśmy, że system ten, choć pewnie wadliwy, jest obecnie najlepszym źródłem do analiz statystycznych. Naturalne jest, że wyodrębnione obszary nie funkcjonują samodzielnie, nie są samotnymi wyspami. I tak można uznać, że Tarchomin i Nowodwory to właściwie jeden i ten sam obszar i np. rodzaj zabudowy. Choszczówka jest bliska pod względem zabudowy Białołęce Dworskiej czy Dąbrówce Szlacheckiej, a część inwestycji na Brzezinach będzie służyło, mimo dużej odległości, mieszkańcom Grodziska.
Poddajemy także pod dyskusję pojęcie "Zielonej Białołęki", które jest dziś według nas anachroniczne i mylące.
Otóż uważamy (pewnie dla niektórych kontrowersyjnie), że nie ma Zielonej Białołęki. Jest Białołęka północno-wschodnia, w której dominują pola, nieużytki i nieliczna zabudowa jednorodzinna (i do niej ewentualnie powinno się zawężyć pojęcie Zielonej Białołęki), oraz pełna osiedli kilkupiętrowych bloków Białołęka południowo-wschodnia. Lokalnie dopuszczalna będzie tam także zabudowa 20-metrowa. Jak to się ma do pól, łąk i lasów Kobiałki?

Publikujemy dwie mapy. Pierwsza przedstawia sumę poniesionych (lub przewidzianych) wydatków w poszczególnych poddzielnicach Białołęki. Na drugiej została uwzględniona gęstość zaludnienia, a sumy wydatków zostały przeliczone na jednego mieszkańca. Analiza tych map i danych liczbowych daje dużo do myślenia.

Nie publikujemy wniosków. Liczymy na Państwa komentarze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz