Inicjatywa Społeczna „Białołęka Jest Jedna” powstała w połowie 2010 roku, po wielu miesiącach bardziej lub mniej skutecznych indywidualnych działań mających na celu poprawienie jakości życia na warszawskiej Białołęce. Jesteśmy niezależni od wszelkich partii politycznych, stowarzyszeń i organizacji. W kręgu naszych zainteresowań są kwestie praktyczne; chcemy zajmować się tym, co codziennie utrudnia życie mieszkańcom Białołęki a co można i trzeba poprawić. Poza tym chcemy odkrywać historię tej części miasta, przyjrzeć się okolicy, poznać ludzi tu mieszkających dziś i w przeszłości.

Białołęka jest wielką i stosunkowo bogatą dzielnicą. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zmieniła się praktycznie nie do poznania. Ale mimo to jest jeszcze wiele do zrobienia. Wyznaczyliśmy sobie dwa cele. W skali ogólnowarszawskiej promować Białołękę, w skali białołęckiej dbać o sprawy rejonów wymagających największych inwestycji.

Białołęka jest jedna i powinna rozwijać się równomiernie.
Dla dobra wszystkich jej mieszkańców.


środa, 17 listopada 2010

Gęstość zaludnienia


Niniejsza mapa przedstawia gęstość oraz lokalizację zaludnienia w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Żadne z dostępnych nam źródeł statystycznych nie precyzuje zaludnienia w ramach poszczególnych dzielnic. Z uwagi na brak dokładnych danych, przyjęte dane liczbowe oraz przedstawione na mapie informacje graficzne określające rodzaj zabudowy należy traktować jako szacunkowe. Nie jest także możliwe określenie sztywnej granicy błędu. Podane niżej liczby należy traktować jako wartości orientacyjne. Obrazują one trend i systematyzują informacje na temat ludności Białołęki. Mapę przygotowano na podstawie danych zawartych w Topograficznej Bazie Danych m.st. Warszawy (gęstość zabudowy), danych statystycznych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny oraz ogólnodostępnych serwisów mapowych korzystających ze zdjęć satelitarnych oraz lotniczych (rodzaj zabudowy).

Ludność Białołęki według Rocznika Statystycznego za rok 2008 wynosiła 85.972 osób. 31 grudnia 2009 roku były to już 89.324 osoby, co przy powierzchni ok. 73 km² dało 1223 osoby na km². Liczba ta dotyczy jedynie osób zameldowanych. Liczba osób mieszkających na stałe na Białołęce jest jednak trudna do oszacowania i jest większa niż podaje Główny Urząd Statystyczny.

Na Białołęce występuje najwyższy w Warszawie przyrost naturalny (ok. +15 na 1000 osób) oraz najwyższe saldo migracji (ok. +2500 osób rocznie). Można założyć, że dane te dotyczą przede wszystkim rejonów intensywnie zabudowywanych, czyli Tarchomina, Nowodworów oraz Grodziska. Podobnie jak dane dotyczące ogólnej liczby ludności także dotyczące przyrostu i migracji pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego, czyli nie uwzględniają osób nie meldujących się na Białołęce. W rzeczywistości zarówno przyrost naturalny, jak i saldo migracji mają wartości zdecydowanie wyższe – trudne do oszacowania.

Średnia gęstość zaludnienia na Białołęce wynosi ok. 1300 osób/km². Najgęściej zaludnioną poddzielnicą są Nowodwory (ok. 5300 osób/km²), Tarchomin (3890 osób/km²) oraz Grodzisk (ok. 1780 osób/km², mimo że prawie połowę tej poddzielnicy stanowią łąki i lasy). W dalszej kolejności są Henryków (890 osób/km²), Dąbrówka Szlachecka (680 osób/km²), Brzeziny (530 osób/km²), Szamocin (330 osób/km²), Choszczówka (250 osób/km²),  Kobiałka i Żerań (210 osób/km²), Białołęka Dworska (70 osób/km²).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz